Erez-Meirav.com
ראשי » יעוץ אדריכלי » מאמרים

אדריכלות מדוייקת: עצות לבניית פרוגרמה

תוכן
עבודת ההכנה של אדריכל המבנה
פרוגרמה אדריכלית למבנה מגורים צמוד קרקע
ומה הלאה?


עבודת ההכנה של אדריכל המבנה

בהקבלה לכל תחומי העיצוב התעשייתי- אדריכלות טובה מתחילה בעבודת הכנה מעמיקה. כבסיס לתכנון איכותי נדרשים אדריכלים להבנה מלאה של שלושה תחומים: צרכי הלקוח, נתוני השטח והאקלים ומגבלות התכנון ע"פ תכנית המתאר המקומית.

מבנה בגליל, חלון פינתי 'אדריכלות אחרת'הבנת נתוני השטח והסביבה מחייבת ביקור של המתכנן במגרש עצמו, צילום שלו וקבלת מפת מדידה.
אדריכל המבנה חייב להתייחס לטופוגרפיה, כיווני האוויר ולבתים הסמוכים למגרש לצורך עיצוב המבנה, קביעת הפתחים ומיקום החצר.
במידה והמגרש הסמוך עדיין ריק יש לבקש מהמתכנן, טרם הכנת הפרוגרמה, לבדוק בוועדה המקומית לתכנון ובניה האם קיים היתר בניה למגרש זה.

גם את מגבלות התכנון לגבי המגרש המתוכנן עצמו, יש לקבל מהוועדה. המגבלות ימסרו באמצעות "דף מידע", המהווה מסמך משפטי רשמי המאשר בפני היזם והאדריכל את נתוני התב"ע.

חזרה למעלה


פרוגרמה אדריכלית למבנה מגורים צמוד קרקע- הבנת צרכי הלקוח

הבנת צרכי הלקוח תתבצע ע"י שיחה פתוחה בה יבין האדריכל את ה"ראש" של האדם מולו הוא עובד. מה התקציב, מה לוח הזמנים לביצוע, מהן ההעדפות האסתטיות של הלקוח. הכנת רשימת פרוגרמה. רשימת הפרוגרמה תכיל את כל הפונקציות וההעדפות שהיזם היה רוצה לראות במבנה מבחינה פרקטית ועיצובית. תפקידו של האדריכל הוא לנתח עם היזם את הדרישות השונות ולהגיע לפרוגרמה מוסכמת שתוכל לעמוד במבחן התקציב והתב"ע. את פגישת הכנת הפרוגרמה יש לערוך במקום שקט, ללא הפרעות וללא לחץ של זמן.

חשיבותו של שלב זה בתכנון המבנה הנה מכריעה ולכן נדרש כאן היזם לפעולה עצמאית: קודם לפגישה עם אדריכל המבנה, יש לעשות עבודת הכנה, להכין מסגרת תקציבית (ראה מאמר: חישוב עלויות), לאסוף חומר הנוגע לטעמו בעיצוב ולהכין פרוגרמה מוקדמת.
עיון בסדרת השאלות הבאה תקל את ביצועה של משימה זו:

  • מספר יח' הדיור: בבניה צמודת קרקע יבדוק היזם אפשרות ליח' נוספת (עתידית, או מיידית) לצרכי השכרה, עבודה, אירוח וכו'.


  • חדרי השינה: כמה חדרי שינה נחוצים ? מה גודלם הרצוי? (האם קיימת צפייה לילדים נוספים? האם ישנם כאלה האמורים לצאת לעצמאות בטווח הקרוב?) האם יהיה צורך בחדר משפחה? (אולי לתכננו כך שיהפוך בעת הצורך לחדר נוסף?) האם יש צורך בכניסה נפרדת לילדים בוגרים? האם יהיו חדרים שיתוכננו עם חדר רחצה צמוד? האם יש צורך בחדר ל'או-פר'? מה יהיה גודלו ותוכנו של חדר האמבטיה המשותף ?


  • סוויטת ההורים: מה גודלה הרצוי ? האם יש צורך בחדר ארונות? (תנו עדיפות לארון קיר גדול על פני ח' ארונות קטן !) פינת ישיבה? מה יכיל ח' האמבטיה הצמוד לסוויטה? (...וכמה פעמים באמת יהיה הג'קוזי בשימוש?) באיזו קומה תהיה הסוויטה?( בשלב מסוים נמאס מהמדרגות...) , האם כדאי לפתוח את הסוויטה אל חצר או מרפסת צמודה?


  • אורח החיים: האם העיסוק המקצועי מאופיין בעבודה מן הבית? כיצד זה משפיע על הצרכים ? האם יש לתכנן ח' עבודה/ סטודיו? האם כדאי לתכנן לו כניסה נפרדת? מה הם הרגלי האירוח, הבישול והאכילה? מה יהיה גובה התקרה באזורי האירוח?

מבנה בגוש דן- מבט פנימי, 'אדריכלות אחרת'גובה התקרה הנו אחד הפרמטרים החשובים בתחושה הנוצרת במבנה. יש לבחון כל חלל לגופו: בחדרים קטנים תקרה גבוהה עלולה ליצור תחושה מוזרה וכדאי להסתפק בגובה הסטנדרטי (אשר נע בין 2.75- 2.95 מ'), אך ברוב המקרים ובעיקר בחללים הציבוריים, ההמלצה היא לשקול תקרה כזאת בחיוב.
במידה והוחלט על תקרה לא סטנדרטית ינוע הגובה בין 3.20 מ' נטו לבין חלל כפול. למרות גידול מסוים בעלויות הבניה ובהוצאות הקירור/חימום, יתקבל יתרון משמעותי בתחושת הגודל (space) של החללים: החלונות יהיו גבוהים יותר והחלל יהיה פתוח ומואר יותר.
מעבר לשיפור באיכות החיים- תתקבל גם עליה משמעותית בערך הבית אשר לבטח תחזיר את ההשקעה הכספית. יש לציין שקבלני השלד, לרוב, לא יגבו סכום ניכר (אם בכלל) על תוספת הגובה, בשל עלותם הזניחה של הבלוקים ובשל רצונם לזכות בפרוייקט בשוק תחרותי.

  • אזורי השירות: מה הם צרכי הכביסה והאחסנה? האם יש צורך במזווה? האם תהיה יציאה מח' הכביסה ישירות לחצר? האם יש צורך אמיתי במרתף? (בחינה של עלויות החפירה, היציקות והאיטום- והארכת משך הבניה)


  • נושאים כלליים: איך ניתן לנצל את הממ"ד בצורה המיטבית? היכן רצוי למקם את שירותי האורחים? ( או יותר נכון- היכן לא רצוי למקם אותם...), היכן כדאי למקם את גרם המדרגות? (יחידה נפרדת בקומה א'? - יש לדאוג למיקום את ח' המדרגות כך שתתאפשר כניסה חיצונית נפרדת!)


  • החצר: מה הן ההעדפות לגבי אופי הגינה הצמודה לאזור האירוח? איזה סוג גדרות מועדף? האם יש צורך בפרגולה? (כדאי להכניס אותה בבקשה להיתר משום שהיא אינה מחויבת באחוזי בניה ואגרות) מה מספר כלי הרכב וגודלם? (חניה מקורה היא בהחלט פונקציה נעימה אבל כרוכה בתשלום אגרות בניה/ מ.מ.י).


חזרה למעלה


ומה הלאה?

הכנת סקיצה טובה דורשת זמן ל'עיכול' הפרוגרמה. זהו תהליך שמחייב את אדריכל המבנה להיות קשוב לצורכי הלקוח, למגבלות התקציב, לתקני הבניה ולמגבלות התכנון שנקבעו בתב"ע בהשלכה לפרוייקט "בנה ביתך". מעבר לכך, ועל מנת להעניק את הערך המוסף הרצוי, חייב המתכנן להיות נאמן לחזון העיצובי שלו עצמו. שילוב המרכיבים הללו דורש מהמתכנן מיקוד, שאר רוח ו...זמן. לוח זמנים צפוף בשלב זה, עלול להפריע.

הסקיצה, אותה מגיש אדריכל המבנה, הנה שרטוט עקרוני של תוכנית המפלסים השונים. למעשה זהו מבט דו ממדי פשוט המראה חלוקה לחדרים, מידות בסיסיות ומיקום עקרוני לאביזרי הבית השונים: (ריהוט מלא, אביזרים סניטרים, אביזרי מטבח וכד'). כמו כן תאפשר הסקיצה לבחון את אופן ניצול המרפסות והחצר.
בניה טובה של הסקיצה תיעשה בשילוב עם חשיבה מוקדמת על צורתו החיצונית של המבנה. בשלב זה תתבצע ההמחשה בקווים כללים וביד חופשית. הצורה החיצונית המדויקת תומחש בהמשך באמצעות המודל התלת ממדי. אין למהר במתן תשובה לגבי הסקיצה וכדאי 'לישון' עליה מספר ימים.

המודל התלת ממדי הנו מודל ממוחשב המשמש אדריכלים לא רק לצורך המחשה עבור היזם, אלא גם ככלי תכנוני ממדרגה ראשונה. הטכנולוגיה מאפשרת למתכנן, בזמן אמיתי, להגדיר את גובה החללים וצורתם, לתת פרופורציות וקווים מנחים ל 'גושים' החיצוניים של המבנה וליצור קשר חוץ- פנים ע"י קביעת הטקסטורות החיצוניות ואופי הפתחים.

מבנה בגליל העליון- הדמית חזית, 'אדריכלות אחרת'המחשת המבנה אמורה להתבצע ברמת דיוק גבוהה מאוד ע"מ לתת לכם תחושה 'אמיתית'. המודל אמור לאפשר לטייל בתוך חללי המבנה, לצאת אל החצר, ולהביט במבנה מהרחוב הסמוך כדי להתרשם מנקודת מבטו של הולך רגל.

זה הזמן להחליט עם אדריכל המבנה על נושאים רבים, כגון: סוגי החלונות והפתחים, המערכות הטכניות השונות, הגימורים והגוונים. בסיום המצגת בקשו פרספקטיבות צבעוניות של המבנה לצורך התרשמות מאוחרת.

עם אישור ההדמיה, יכול אדריכל המבנה להתחיל להכין תכניות מלאות לצורך קבלת היתר הבניה. זה הזמן, במקביל להוצאת ההיתר, לשכור את שירותיהם של מהנדס/ת הבניין ויתר היועצים הנדרשים לצורך הבניה.


ארז מירב
עורך,
"אדריכלות ובניה בישראל"

למאמר הקודם: על ההתאמה הדרושה בין אדריכל לפרוייקט

להמשך סדרת המאמרים: בניה עצמית | בנה ביתך בתבונה מתוך אדריכלות ובניה בישראלדף ראשי | יעוץ אינטרנטי | :יצירת קשר info@architecture.org.il
בחזרה למעלהמונחי חיפוש: משרדי אדריכלים בצפון | אדריכל בצפון/ בגליל | אדריכלות