Erez-Meirav.com
ראשי » יעוץ אדריכלי » מאמרים

משרדי אדריכלים: כיצד מתאימים אדריכל לפרוייקט?

הכותב הנו בעל הסטודיו אדריכלות אחרת ומתמחה ביעוץ בנושאי אדריכלות, תכנון ובניה.

תוכן
אדריכל- לקוח, מבוא
אדריכלות: הגדרת היעד
התקשרות עם אדריכל/ משרדי אדריכלים


אדריכל- לקוח, מבוא

יתרונה של היוזמה הפרטית לבנייה בכך שהיא מאפשרת לאדם המודע לערכים פרקטיים ואסתטיים, להשפיע רבות על אדריכלות המבנה אותו הוא מתעתד להקים.

העצמת מעורבותו של היזם בתהליך התכנון תקל על יצירת שפה משותפת עם אדריכל המבנה, ותוביל להצלחה בהקמת המבנה. האיכות העיצובית הנוצרת תתרום לתפקודי המבנה, להשבחת האסתטיקה הסביבתית ולעלייה בערכו של הנכס עם השנים.

מאמר זה מפרט את תהליך בחירת משרד אדריכלים, ותהליך העבודה מול אדריכל המבנה, תוך התמקדות בנקודת מבטו של היזם. המאמר מעניק כלים לבחינת שלבי תהליך התכנון, תוך מתן דגש על מבנים המיועדים למגורים: החל משלב בדיקת משרדי אדריכלים, דרך ההתקשרות וחתימה על חוזה עם אדריכל, ועד לעצות שימושיות לבדיקת שלבי התכנון.


אדריכלות: הגדרת היעד

אדריכלות מוצלחת היא זו המשלבת פרקטיות ונוחות עם איכות אסתטית. ניתן להגדיר בקלות יחסית את מושגי הנוחות והפרקטיות, אך הגדרתה של אותה "איכות אסתטית" חמקמקה למדי.

ניתן להכליל ולומר, כי האדריכלות הישראלית משופעת בנסיונות שווא להגדיר את עצמה, או להמציא את הקו "הנכון". הסיבות לכך נעוצות, כנראה, במספר גורמים: המחסור בשורשים אותנטיים (וההתכחשות רבת השנים לבנייה הערבית), ההשפעות החיצוניות (אירופאיות ובינלאומיות), והנטייה הישראלית הבסיסית לאקלקטיות.

סיבות אלו הובילו אדריכלים רבים, עם השנים, לתכנון מבנים אופנתיים המושפעים מטרנדים חולפים, תוך הפיכת שכונות מגורים ופרוייקטים רבים - בעיקר בשיטת "בנה ביתך" - לחסרי זהות ובעלי אופי רועש.

מבנה בשפלה-חזית, 'אדריכלות אחרת' ובכל זאת, לא מעט אדריכלים ישראלים הפיקו אדריכלות "מקורית", אשר צלחה את מבחן הזמן. מה מייחד אותם?

התשובה טמונה, כנראה, בסוג מסוים של 'נקיון' עיצובי.  ניתן להבחין כי רוב המבנים אשר השביחו עם השנים, הם דווקא אלה אשר עוצבו באופן מאופק, בקווים שקטים ותוך התייחסות נאותה לסביבתם האנושית, הטבעית והאורבנית.


קל להבין מדוע יעדיף יזם מבנה הנכלל בקטגוריה אדריכלית זו: בנוסף לתרומה האסתטית לסביבה ולקהילה, ייהנו דיירי המבנה מעצם השימוש בו. הערך המוסף יהיה שמירה ואף עליה בשווי המכירה העתידי (resale) של הנכס.

חזרה למעלה


התקשרות עם אדריכל/ מציאת משרד אדריכלים

אדריכל המבנה הנו הציר המרכזי עליו סובב תהליך התכנון. מידת ה'כימיה' הנוצרת בינו לבין היזם תשפיע רבות על מידת הצלחתו של הפרוייקט. בבואו לבחון התקשרות אפשרית עם אדריכל יבחן היזם את התאמת תיק העבודות לטעמו, את מידת התקשורתיות ביניהם ואת התאמת מסגרת התקציב.

באם לא זכיתם להכיר במהלך חייכם אדריכל מוצלח, הרי שאחת הדרכים המקובלות כיום ליצירת קשר ראשוני עם אדריכלים הנה באמצעות מנועי החיפוש ברשת האינטרנט. יתרונה בכך שהיא מאפשרת ללקוח נגישות נוחה ומיידית לתיקי עבודות של אדריכלים שונים בפרק זמן קצר. בנוסף להתרשמות הראשונית מהפורטפוליו, כדאי לשים לב לשפה האסתטית של האתרים עצמם: עיצוב נקי והרמוני יצביע על אדריכלים בעלי "עין טובה".

מבנה בשפלה- כניסה, 'אדריכלות אחרת' לרוב, כאשר התהליך עדיין מעורפל ודמותו של המבנה הרצוי טרם ברורה- כמו גם הצרכים והעדפות אשר לעיתים נסתרים מאיתנו- ניתן לפנות לייעוץ מקדים ע"י מומחים בתחום.

העובדה שעושים זאת עוד בטרם ההתקשרות עם האדריכל מאפשרת ליזם לבחון בחופשיות את הפרמטרים השונים, ולפתור כל קושייה רגשית ותכנונית.
מנסיוני, מדובר בשלב הכי קריטי של התהליך למרות שלעיתים לא מצוייר אפילו קו אחד במהלך הפגישות הראשונות.

היעוץ מבוצע ע"י ניתוח של נתוני השטח והאקלים מול צרכי היזם ותקציבו, כאשר נכתבת פרוגרמה תכנונית מפורטת ומלאה לשטח, למבנה ולכל חלל בו.

הייעוץ יכול להתרחב בשלב הבא לביצוע סקיצות עקרונית לחללי המבנה, לאופיו העיצובי, חזיתותיו ולאופן העמדתו על המגרש. הנסיון והידע הנם מכריעים. יעוץ זה מתומחר בסביבות 150 ש"ח לשעה. לא מדובר בהוצאה נוספת על התהליך שכן סכום זה מתקזז עם ההנחה שיתן לכם המתכנן שיקח את הפרוייקט לידיו אח"כ, בשל העובדה שיש בידכם סקיצות עקרוניות מוסכמות.

רצוי להתקשר עם אדריכל/ יועץ טרם רכישת המגרש. כך תקבלו דעה מקצועית נוספת לצורך בחירת מגרש אשר יתאים יותר לצרכיכם.

שכרם הממוצע של אדריכלים איכותיים נע בין $25-$45 למ"ר בנוי. המחיר תלוי כאמור בשאלה "עד כמה מבושל" הלקוח, האם יש בידיו סקיצות מוסכמות וכמובן, גובה שכר הטרחה כמו בכל מקצוע חפשי, הנו פונקציה של כשרון, ניסיון וביקוש.
הצעות מחיר נמוכות מדי יצביעו, ככל הנראה, על אדריכלים החסרים לפחות אחד מהפרמטרים הנזכרים. הצעות גבוהה מאוד עלולות להצביע על אדריכלים הרגילים למכור 'שם' המהווה מותג.

חשוב למצוא את האיזון בין המרכיבים ולהשקיע זמן בבחינת אדריכלים שונים, אופן עבודתם ושכרם. ככלל, ניתן לומר שאדריכלות איכותית דורשת אמנם השקעה לא קטנה אך תניב, ברוב המקרים, תמורה נדיבה בהרבה.

במהלך הפגישות עם אותם אדריכלים/ יועצים אשר נבחרו בזכות תיק העבודות שלהם, בחנו בעיקר את איכות התקשורת הבין אישית עם כל אחד מהם: האם האדם ממול קשוב אליכם? האם הוא נינוח? האם הוא נותן לטלפונים להטריד את שיחתכם? האם הוא יוצר קשר עין עם שניכם או "מתעלם" מאחד מכם? האם הוא קולט את הראש שלכם? אי אפשר להפריז בחשיבותה של תקשורת טובה בתהליך שאתם עומדים לעבור יחד.

בחתימת חוזה עם אדריכל המבנה כדאי לוודא שהתשלומים יחולקו ע"פ התקדמות עבודת התכנון, להלן: מקדמה, בעת אישור הסקיצה, בעת אישור המודל התלת ממדי, בהגשת תכניות לרישוי, בהגשת תכניות עבודה אדריכליות ובגמר הפיקוח העליון.
'סל' השירותים של כל אדריכל משתנה בהתאם לאופן עבודתו. בכל אופן, להלן אפיון כללי לעבודתם של אדריכלים:

  • סקר, ייעוץ והכנת פרוגרמה אדריכלית.


  • הכנת סקיצות (בד"כ ללא הגבלה במספרן) בקנ"מ 1:100 הכוללות, בין השאר, חלוקה עקרונית של החללים, סימון הפתחים, תכנית עקרונית למיקום כל אביזרי הריהוט במבנה, ותוכנית עקרונית לפיתוח השטח.


  • הדמיה ממוחשבת בקנ"מ מדויק. ההדמיה אמורה לאפשר סיור תלת ממדי 'חי' בחדרי המבנה תוך התייחסות לחלוקה הפנימית, למיקום הרהיטים ולחדירת האור לחללים. כמו כן תאפשר ההדמיה להשקיף על המבנה מבחוץ ע"י סיור בחצר וברחוב הסמוך תוך התייחסות לטופוגרפיה ולבתי השכנים, מנקודת מבטו של הולך הרגל וממעוף הציפור. השירות יכלול הפקת פרספקטיבות חיצוניות לדפוס.


  • עריכת תכניות אדריכליות לרישוי (קנ"מ 1:100) והגשתן לוועדה לתכנון ובניה תוך תיאום עם היועצים השונים עד לקבלת היתר.


  • הכנת תכניות עבודה אדריכליות מפורטות (קנ"מ 1:50) הכוללות, בין השאר, רשימת אלומיניום, פתחים ותכניות עקרוניות למיקום נקודות חשמל, תקשורת ותאורה.


  • אדריכל המבנה ישמש כאחראי ביקורת בפני הרשויות לצורך פיקוח עליון אדריכלי.


ארז מירב
עורך,
"אדריכלות ובניה בישראל"

למאמר הבא: הבית שלכם: עצות לבניית פרוגרמה מדוייקת

להמשך סדרת המאמרים: בניה עצמית | בנה ביתך בתבונה מתוך אדריכלות ובניה בישראלדף ראשי | יעוץ אינטרנטי | יעוץ אדריכלי |:יצירת קשר info@architecture.org.il
בחזרה למעלהמונחי חיפוש: משרדי אדריכלים בצפון | אדריכל בצפון/ בגליל | אדריכלות